Każdy rodzic chce dbać o rozwój swojego ukochanego dziecka już od najmłodszych lat. Problemem staje się wybór zajęć dodatkowych, bo oprócz podstawowych zajęć w szkole czy przedszkolu rodzice chcą posyłać dzieci również na inne kursy. O czym należy pamiętać przy ich wyborze?

Kilka istotnych spraw

Wielu rodziców ma niestety tendencje do przesady i wysyła dziecko na zbyt wiele zajęć. Nauka gry na instrumencie, szkoła językowa, balet, karate i tenis – w ferworze tych wszystkich zajęć nagle okazuje się, że nasza pociecha nie ma już czasu na zabawę z rówieśnikami. Dziecko musi podołać zbyt wielu obowiązkom i w efekcie nie radzi sobie w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i wybrać jeden czy dwa kursy, tak, aby dziecko nie było przemęczone, a zadowolone. Poza szkołą powinno mieć czas na odpoczynek i kontakt z rodzicami. Nie powinniśmy dobierać zajęć dodatkowych dla dziecka wedle naszego gustu, ale zgodnie z tym do czego dziecko ma talent i chęci. To, że zawsze marzyłaś, żeby grać na skrzypcach nie znaczy, że Twoje dziecko również tego pragnie. Dziecko musi rozwijać swoje własne zainteresowania, tak, aby dodatkowy czas spędzony na nauce sprawiał mu radość i satysfakcję. Należy także pamiętać, że dziecko dopiero poznaje swoje pasje, dlatego nie złość się na nie, jeśli jakieś zajęcia, mimo wcześniejszych chęci uczęszczania na nie, nie spełnią jego oczekiwań – znajdźcie po prostu inne. Nie powinno się również wysyłać dziecka na dodatkowe lekcje zbyt wcześnie, ponieważ musi być ono gotowe na zawieranie nowych znajomości, poznawanie nowych miejsc czy przebywanie bez rodziców. Na koniec warto zaznaczyć, że dziecko powinno czuć nasze wsparcie, dzięki temu chętniej będzie uczestniczyć w zajęciach.

Pozytywne aspekty

Jeśli tylko zachowamy umiar, zajęcia dodatkowe mogą przynieść maluchowi dużo dobrego. Pozytywnie wpływa przede wszystkim na jego rozwój, pamięć, zwiększa umiejętność słuchania, logicznego myślenia. Uczy samokontroli, odpowiedzialności i samodzielności, a także współpracy w grupie i komunikowania się z innymi. Pozwala na poszerzanie swoich zainteresowań i zawarcie wielu nowych przyjaźni. Pomaga również w podejmowaniu decyzji oraz daje możliwość lepszego poznania samego siebie.

Pamiętaj

Zajęcia dodatkowe to okazja na rozwijanie zainteresować Twojego dziecka, jednak nie jest to żaden obowiązek. Jeśli Twoja pociecha nie chce na nie uczęszczać nie jest to nic złego – może po prostu to jeszcze nie ten czas. Nie zmuszaj jej więc do niczego, a cierpliwie czekaj, aż dziecko samo wyjdzie z inicjatywą. Wtedy będziesz miała pewność, że spędza miło czas i sprawia mu to wiele przyjemności.

Facebook Comments

One Comment

  • Basia pisze:

    Posłałam swoją córkę w wieku 6 lat na naukę angielskiego i pianino i uważam, że to była bardzo dobra decyzja :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy