Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą, ale zastanawiasz się od czego właściwie zacząć – dobrze trafiłeś! Chociaż bez wizyty w ZUSie i Urzędzie Skarbowym i tak się nie obejdzie, już od kilku lat własną firmę możesz zarejestrować przez Internet. Koniec z niekończącą się ilością zbędnych formalności? Wyjaśniamy, jak to możliwe i czy na pewno jest szybciej, łatwiej i taniej.

Dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która zastąpiła tę tradycyjną, od dwóch lat swoją nową firmę możemy zarejestrować nie wychodząc z domu. To ogromne uproszczenie.

Kiedy mamy już dokładnie przemyślany plan na biznes, pierwszym krokiem, który zbliży nas do jego zrealizowania będzie wejście na stronę: www.ceidg.gov.pl. Tam zorientujemy się, że złożenie wniosku wymaga tylko odrobiny zaangażowania.

Co dalej? 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności związanych ze składaniem wniosku, musimy być przygotowani na potwierdzenie własnej tożsamości. Oczywiście wniosek można wypełnić anonimowo, ale wówczas, zaraz po otrzymaniu kodu weryfikacyjnego należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy, aby zweryfikować dane, które zawrzemy w złożonym dokumencie.  Inną opcją jest tzw. certyfikat kwalifikowany, ale jej wybór wiąże się z koniecznością uzyskania certyfikowanego podpisu elektronicznego, co kosztować nas może od 190 do 250 złotych rocznie. Najrozsądniej skorzystać z opcji uzyskania profilu zaufanego ePUAP. Aby go założyć, trzeba zarejestrować się na stronie www. epuap.gov.pl, a potem, podobnie jak w przypadku pierwszej opcji, potwierdzić swoje dane – w Urzędzie Skarbowym albo jednym z oddziałów ZUS.

Po tych formalnościach, możemy już  wygodnie zasiąść w fotelu. Przed nami wybór podstawowych kryteriów składania wniosku i podanie danych osobowych, w tym: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu tożsamości. Dalej zostaniemy poproszeni o wypełnienie formularza danymi z zakresu ewidencji gospodarczej, a więc informacjami dotyczącymi rejestrowanej firmy.

Co z rejestracją w ZUSie i Urzędzie Skarbowym?

Online i nie odchodząc od komputera, możemy też podać dane potrzebne do rejestru ubezpieczeniowego – dzięki temu ominie nas konieczność zgłoszenia faktu założenia firmy do ZUS lub KRUS. Na podobne ułatwienie możemy liczyć także w przypadku dokumentacji rachunkowej.  Musimy podać dane niezbędne do rejestracji naszej firmy w Urzędzie Skarbowym. Ostatnie dwa etapy rejestracji, to podanie konta bankowego (można użyć numeru konta prywatnego), a także dodanie ewentualnych załączników. I na tym koniec!

Żeby twoja firma oficjalnie ruszyła, czeka cię tylko ostateczne zamknięcie sprawy w ZUS – musisz określić, z jakich ubezpieczeń będziesz korzystać, a także wizyta w Urzędzie Skarbowym – gdy zamierzasz płacić VAT.

Jeśli zastanawiasz się, czy rejestracja online jest w pełni bezpieczna, możesz porzucić wszelkie wątpliwości. To spory krok naprzód w administracji. Rejestracja internetowa z całą pewnością przebiega szybciej i jest o wiele mniej skomplikowana, niż osobiste składanie wniosku. Zabezpiecza też przed popełnieniem jakichkolwiek błędów formalnych. Jest również w zupełności bezpłatna (chyba że decydujemy się na wyrobienie podpisu elektronicznego, co w większości przypadków jest całkowicie zbędne). Aby więc twoja firma zaczęła funkcjonować, wystarczy jedynie komputer z dostępem Internetu.

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy