02 Cze

Zapracowana mama – pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem

Pomiędzy pracą a obowiązkami domowymi chcesz spędzić choć chwilę ze swoją pociechą – to zrozumiałe. Jak w tej kwestii zachować równowagę? W jaki sposób połączyć rolę mamy z pozostałymi zajęciami?

Podstawą jest dobra organizacja dnia. W bardzo prosty sposób można łączyć obowiązki domowe z wychowywaniem dzieci. Wystarczy je włączyć do planu i wspólnie z nimi go realizować. Taki sposób przyniesie wiele radości zarówno mamie, jak i dziecku. Zaangażuj malucha w przygotowanie kolacji, pozwól mu coś zamieszać, wsypać czy odmierzyć – w taki sposób dziecko poczuje satysfakcję, że może pomóc, a wspólny posiłek nabierze jeszcze większego znaczenia i będzie smakował podwójnie! Ponadto kuchnia może stanowić okazję do nauki – możesz wykorzystać tę chwilę do wyjaśnienia mu, w jaki sposób działa temperatura lub wytłumaczyć, czym różnią się gramy od kilogramów i w jaki sposób się je przelicza. To samo dotyczy wspólnego sprzątania – twoja pociecha będzie dumna z siebie i przy okazji nauczy się dbać o porządek.

Po drugie spraw, by każda, nawet najmniejsza czynność stała się okazją do wspólnej rozmowy i zabawy. W drodze na zakupy możecie wspólnie śpiewać, wyrzucając śmieci, warto wytłumaczyć dziecku, jak ważna jest segregacja i w jaki sposób oznacza się kontenery, a układając w szafie ubrania, dobrze sprawdzają się zawody – kto szybciej i dokładniej ułoży wszystko. Maluch poczuje rywalizację, która sprawi mu mnóstwo radości! Nagradzaj dziecko za każde dobrze wykonane zadanie. Możesz stworzyć tablicę, do której będziesz przypinać samodzielnie wykonane słoneczka czy buźki. Gdy twoja pociecha uzbiera ich na przykład 10, otrzyma nagrodę: order, dyplom, nową książeczkę do kolekcji i przede wszystkim ogromną pochwałę!

Gdy wykonasz już wszystkie obowiązki domowe, poświęć się dziecku w stu procentach, ale wybieraj takie gry i zabawy, które sprawią przyjemność również tobie i jednocześnie pozwolą się zrelaksować. Może to być na przykład wspólne malowanie zmywalnymi farbami albo lepienie ulubionych postaci z plasteliny. Tego rodzaju zajęcia pomogą rozwinąć kreatywność i wyobraźnię twojego malucha, a jednocześnie udoskonalą jego zdolności manualne.

Zabawa z dziećmi

W weekend zaplanuj spędzanie czasu aktywnie. Nie chodzi tu wcale o wypad do galerii handlowej! Zorganizuj wspólną wycieczkę – do lasu, w góry, rowerową lub pieszą. Podczas niej opowiadaj dziecku o przyrodzie, zwierzętach i roślinach. Wybierz się na spacer do parku albo na lodowisko. Świetnym pomysłem są rolki czy basen. Każdą chwilę wykorzystaj nie tylko na odpoczynek, ale również ucz swoje dziecko i rozmawiaj z nim. Edukacja poprzez zabawę, to najlepsze, co możesz dla niego zrobić!

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że w wykonywaniu wszystkich obowiązków nie jesteś sama! Masz przyjaciół i rodzinę, na których możesz polegać. Poza tym staraj się ułatwiać sobie życie wszędzie tam, gdzie możesz sobie na to pozwolić, np. jeśli masz możliwość, zrób zakupy przez Internet z dowozem do domu. Nie zadręczaj się, gdy coś nie wyjdzie! Niektóre obowiązki mogą poczekać, a twoje dziecko chce, by mama była zrelaksowana i wypoczęta. Świat przecież nie zawali się, jeżeli odłożysz prasowanie na jutro.

Spędzając czas z dzieckiem, wykonując wspólnie domowe obowiązki, zbliżasz się do niego, uczysz wielu istotnych zasad oraz wartości i chociaż na chwilę relaksujesz się, przenosząc się w dziecięcy świat. Nie zapominaj, że dla dziecka nie jest ważne to, ile czasu mu poświęcasz – czy jest to godzina dziennie czy dwie, ale to, w jaki sposób spędzasz z nim czas. Trzeba dać mu poczucie, że jest ważnym członkiem rodziny, że aktywnie uczestniczy w jej życiu oraz że jest mu wykazywane zainteresowanie.

Czasem warto odłożyć na chwilę świat dorosłych i pozwolić sobie na odrobinę zapomnienia. Bo w dążeniu do równowagi chodzi przecież o to, by życie było kolorowe i radosne!

 

dzieci

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy