24 Lip

Zawody (NIE) dla kobiet

Mimo, że nasze społeczeństwo stale się rozwija, a podział ról między kobietami i mężczyznami uległ zmianie, wciąż są zawody, w których kobiety to zdecydowana nisza. Z czego wynika ten podział i dlaczego niektórych prac wolimy nie powierzać płci pięknej? Sprawdźmy.

Stereotypy

 

Te były, są i będą. Feminizacja społeczeństwa tego nie zmieni. Kobiety wytrwale walczą o swoje prawa. Już od dawna wiadomo, że wygodniej nam w spodniach, niż w spódnicy. Chcemy mieć prawo do wykonywania wszystkich zawodów, dążymy także do osiągnięcia  porównywalnego do mężczyzn pułapu zarobków. W tej kwestii wciąż jesteśmy dyskryminowane. Zatrudniona kobieta kierownik, zarabia zdecydowanie mniej, niż mężczyzna kierownik. Trudno się jednak dziwić, tak samo jak są zawody, w których ciężko spotkać Pana, istnieją liczne, w których Panie są rzadkością. Dzieje się tak między innymi przez zaufanie, którym w określonych zawodach, darzymy tylko daną płeć. Wynika to najpewniej z naszego społecznego przyzwyczajenia, ale i umiejętności, które w danym zawodzie należy posiadać. Predyspozycje fizyczne, związane z tężyzną fizyczną oraz zainteresowanie również mają znaczenie.

 

Za mundurem chłopy sznurem?

 

Pani strażak, czy policjantka – jeszcze nie tak dawno taki widok był rzadkością. Teraz na szczęście coraz częściej przedstawicielki płci pięknej znajdują swoje miejsce w zawodach pożytku publicznego. Praca z nieletnimi, drogówka, czy sytuacja w której zachodzi konieczność przeszukania kobiety – to zdecydowanie mocne strony Pań, a są to jedynie przykłady. Zarówno Panowie strażacy, jak i policjanci nie narzekają z tego powodu, a raczej się cieszą. Kobiety przecież podobnie jak muzyka – łagodzą obyczaje, a to w męskim gronie zawsze się przyda.

 

Mechanik samochodowy

 

Wywód na temat pracy mechanika zawodowego należy rozpocząć od pytania, szczególnie skierowanego do kobiet: „czy powierzyłabym naprawę samochodu kobiecie?”. Pewnie, te z Pań, które mają feministyczne zacięcie odpowiedzą: „Pewnie!”. Może nawet nie kłamią. Zdecydowana większość jednak się zawaha. Czemu? Bo to na prawdę rzadkość. Tak zwaną smykałkę do samochodów częściej mają Panowie, niż Panie. Ważnym kryterium jest tym razem kwestia dobrego zaplecza, bo i córka mechanika samochodowego, może przecież być w tej kwestii specjalistą. Co pewne, start w tej branży jest dla kobiet mocno utrudniony.

 

Górnik

 

Są jednak takie sytuacje, kiedy należy oddać mężczyzną to co męskie. Kultura i warunki pracy oraz przede wszystkim wymagania fizyczne nie sprzyjają kobietą w zawodzie górnika. Mimo, że św. Barbara jest patronką tego wymagającego zawodu, warto pozostawić płci pięknej tylko i zarazem aż ten obowiązek. Na studiach o pięknej nazwie „górnictwo” nie brakuje kobiet, te jednak mogą z powodzeniem znaleźć pracę na kopalni, w biurze, nie pod ziemią.

 

Budowlaniec

 

Co ciekawe, branża budowlana coraz częściej jest miejscem, w którym kobiety znajdują zatrudnienie. A to przede wszystkim przez ich naturalne predyspozycje, czyli dbałość o szczegóły i solidność. Tych Panom często brakuje. Coraz więcej także Pań na stanowiskach kierowniczych, te ostatnio chętnie decydują się na otwarcie własnej firmy remontowej. Wreszcie, to właśnie kobiety łatwiej zyskują zaufanie i sympatię klientów – a to przecież, nie tylko w branży budowlanej, bardzo ważne!

 

I co jeszcze?

 

To jedynie kilka z całego wora zawodów, w których częściej spotykamy Panów niż Panie. Bez względu na wszystko, należy pamiętać o jedynym: pasja uskrzydla! Te dwa słowa są najlepszym podsumowaniem, wszystkich powyższych wątpliwości i wywodów. Jeśli jest pasja i wiedza, to płeć nie jest problemem. Każdy człowiek ma prawo do dokonywania swoich wyborów i podążania za marzeniami. Ograniczeniami są jedynie nasza wyobraźnia i wola walki.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy