Możemy mówić o dwóch mechanizmach, którymi kierujemy się przy wyborze zawodu. Część osób decyduje się na ten a nie inny fach, ponieważ nie wyobraża sobie wykonywania innego. Są to ludzie, którymi kieruje pasja, określone zainteresowania, talenty w konkretnej dziedzinie i motywacja do rozwijania ich w sferze zawodowej. Druga grupa, to ci którzy wybierając zawód myślą w kategoriach opłacalności. Szukają specjalizacji, które wiążą się z wysokimi zarobkami albo te, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy i jesteś otwarty, aby nawet w połowie życia przekwalifikować się, to warto wiedzieć jakie zawody zaczynają być i coraz bardziej będą poszukiwane przez pracodawców.
Poniżej prezentuję trzy wybrane zawody.

1. Informatyk

Rozwój komunikacji internetowej i pracy za pomocą komputerów jak nigdy przedtem wymaga stałej obsługi informatycznej. Praca informatyka może polegać na administrowaniu wewnętrznych systemów komputerowych i sprzętu, tworzeniu i obsłudze stron internetowych, jak i tworzeniu nowych programów. W zależności od wyboru uczelni, można uczyć się zawodu informatyka w szkołach policealnych, na politechnice lub na uniwersytetach. Nawet jeśli nie ukończyliśmy informatyki na studiach licencjackich lub magisterskich, możemy zdecydować się na studia podyplomowe (takie oferuje m.in. Politechnika Łódzka). Brak wystarczającej ilości specjalistów od IT powoduje, że obecnie wiele firm decyduje się inwestować w osoby zdolne i chętne do pracy w tej branży. Wychwytują one świeżo upieczonych absolwentów kierunków inżynieryjnych i informatycznych i chcą ich doszkalać za własne pieniądze. Są i takie, jak np. Fujitsu, które poszukują na stanowiska informatyków osoby bez kierunkowego wykształcenia, które posiadają smykałkę do samodzielnego zgłębiania wiedzy informatycznej. Samozaparcie i zainteresowanie technologią, możliwość wykazania się praktycznymi umiejętnościami lub też ukończonymi indywidualnymi kursami doszkalającymi, mogą być pierwszym krokiem do kariery informatyka.

2. Opiekun osób starszych

W Europie społeczeństwo starzeje się. Jest coraz więcej osób przechodzących na emeryturę, a w stosunku do liczby seniorów wciąż rodzi się za mało małych dzieci. Stąd zamykane są kolejne szkoły, a powstają domy opiekuńczo – lecznicze dla emerytów. Tych, których stać na prywatną opiekę zgłaszają się do agencji lub ośrodków pomocy społecznej. Aby zostać profesjonalnym opiekunem osób starszych można ukończyć dwuletni program kierunkowy w szkołach policealnych. W czasie zajęć naucza się nie tylko technicznych aspektów zawodu, ale także odbywają się zajęcia z języka migowego, języków obcych (dla chętnych do pracy zagranicą), podstawy psychologii i praktyki zawodowe. Trzeba mieć jednak do tego odpowiednie nastawienie, takie jak na przykład chęć pracy z ludźmi starszymi, często niesamodzielnymi, którzy oczekują cierpliwości i serdeczności.

3. Analityk Big Data

W dobie Internetu produkcja wszelkiego rodzaju danych przybrała największe rozmiary w całej historii ludzkości. Artykuły, notki prasowe, raporty, zestawienia statystyczne, a więc słowa i liczby w różnych konfiguracjach, kontekstach i tematach mnożą się z dnia na dzień. Kluczem do sukcesu wielu firm prywatnych, jak i instytucji publicznych w zakresie planowania strategicznego, opracowania nowych modeli biznesowych, rozwijaniu systemów informatycznych jest umiejętność rozumienia, selekcjonowania i analizowania dostępnych treści. Trzeba więc zdobyć biegłość w krytycznym podejściu do danych, tak aby wyłuskać z nich nową jakość, poprzez łączenie faktów w interesującym nas kontekście. Aby stać się analitykiem Big Data (czyli dużej ilości danych) można ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie (np. warszawska Szkoła Główna Handlowa oferuje taki kierunek) albo mieć za sobą doświadczenie w pracy na stanowiskach analityka lub badacza. Można też krok po kroku kończyć specjalistyczne kursy z programów komputerowych (np. Google Analytics, Gemius Traffic, SQL, SPSS, Hadoop), dużo czytać i mieć otwarty umysł.

Inne zawody, na które wciąż rośnie zapotrzebowanie to m.in.: inżynier, analityk finansowy, specjalista od zarządzania wiedzą/zmianą/ryzykiem, psychoterapeuta/coach, dietetyk/trener personalny, pracownik call center. Warto jednak pamiętać, że decydując się na wybór zawodu lub przekwalifikowanie, trzeba brać pod uwagę nasze miejsce zamieszkania, czyli lokalny rynek pracy. Jeśli nie ma tam zapotrzebowania na to, w czym się wyspecjalizowaliśmy, warto pomyśleć też o przeprowadzce. Sukces odniesiemy wówczas, jeśli będziemy potrafili elastycznie dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy