Człowiek uczy się przez całe życie. To powiedzenie powinno być drogowskazem dla wszystkich tych, którzy rozpoczynając nowe półwiecze życia szukają pracy.

Jesteś osobą po 50 roku życia, masz wieloletnie doświadczenie, liczne sukcesy na koncie, nie tylko zawodowe, i bogate CV. A mimo wszystko nie możesz znaleźć pracy? Pamiętaj, że problem nie leży w Tobie, ale w oczekiwaniach rynku. Choć to smutne wielu pracodawców woli zatrudniać młodych pracowników, którzy za pracę i zdobycie pierwszych doświadczeń są w stanie dać z siebie wiele, jednocześnie niewiele oczekując w zamian. Gdy zaś pojawiają się oczekiwania, pracodawca szeroko otwiera drzwi, bo i tak na to miejsce przyjdzie dziesięciu chętnych.

Jednak nie wszyscy tak działają. Są firmy, które dbają o dobrą atmosferę wewnątrz firmy, doceniają swoich pracowników i wiedzą, że ludzie to najlepsza inwestycja. Dlatego, gdy rozpoczynasz poszukiwania pracy, podejdź do tego z entuzjazmem. W końcu trafisz na właściwą firmę. Pozytywne nastawienie, przebojowość, zadbany wygląd, będą atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Pokaż, na co Cię stać!

Ale to oczywiście nie wszystko. I tutaj wracamy do punktu wyjścia, czyli nauki przez całe życie. Chcąc znaleźć pracę w XXI wieku powinieneś być „na czasie”. Nie zamykaj się na nowe możliwości, bo świat wciąż się zmienia i rozwija. Choć na początku obsługa komputera, buszowanie po Internecie, korzystanie z aplikacji mobilnych może wydawać się problematyczne, to jednak z odpowiednim nastawieniem, wszystko można opanować w stopniu zadowalającym. Z pewnością ułatwi Ci to znalezienie pracy, ponieważ obecnie procesy rekrutacyjne odbywają się przede wszystkim online. Być może odnajdziesz także dzięki sieci nową pasję. Może założysz blog o gotowaniu czy majsterkowaniu? Zawrzesz nowe znajomości, odszukasz przyjaciół ze szkolnej ławy? Internet to całe morze nowych możliwości, które z pewnością będą przydatne. Wkrótce przekonasz się, że to nie obowiązek, to przyjemność!

Podobnie rzecz się ma z innymi umiejętnościami. Dlatego warto korzystać z bezpłatnych szkoleń, które organizowane są przez urząd pracy i inne instytucje, dzięki środkom unijnym. Takie szkolenia nie tylko pokażą przyszłemu pracodawcy, że wciąż się rozwijasz, że zależy Ci na znalezieniu pracy, ale mogą być również niezwykle przydatne, gdy podejmiesz decyzję o przekwalifikowaniu się. Często to bardzo dobre rozwiązanie dla osób właśnie po 50 roku życia.

Jeśli nie możesz znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie, zastanów się, co innego mogłoby Cię zainteresować? Może swoją pasję przekujesz w pracę zarobkową? Jeśli od zawsze fascynował Cię ogród, może to dobry moment, aby skończyć kurs florystyki i zacząć pracować w kwiaciarni? Skoro dbanie o rośliny było dla Ciebie formą relaksu to z pewnością taka praca również sprawi Ci przyjemność. Takie przykłady można mnożyć!

A może to nareszcie czas, aby realizować marzenia o własnej firmie? Unia Europejska oferuje bardzo wiele możliwości pozyskiwania funduszy na otworzenie swojego biznesu, również dla osób 50+. Zawsze warto próbować. Wiele firm bezpłatnie (również dlatego, że prowadzą programy opłacane z funduszy unijnych) pomoże Ci przygotować wniosek unijny, niezbędny biznesplan, a także podsunie sposoby na promocję firmy.

Pamiętaj, że do emerytury pozostało Ci jeszcze kilkanaście lat. Jesteś osobą w pełni sił, więc nie daj sobie wmówić, że rynek pracy Cię nie potrzebuje. Twoja wiedza i umiejętności są nieocenione!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy