22 Maj

Bywa, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć czy jesteśmy raczej źli czy sfrustrowani, a może po prostu bardzo smutni. O ile jeszcze najbardziej naturalnie rozumiemy swoją radość to ze skomplikowanymi emocjami jest już znacznie trudniej.

By móc dobrze interpretować nasze emocje, a zwłaszcza ich źródło i przyczynę musimy przyjrzeć się czym one są i jak powstają. Jedna z teorii mówi o tym, że najpierw pojawia się pobudzenie organizmu, a później jego interpretacja. Załóżmy, że mężczyzna stoi przed bardzo atrakcyjną kobietą, która mierzy do niego z pistoletu. Naturalnie w takiej sytuacji w organizmie mężczyzny pojawia się adrenalina i związane z nią łatwo odczuwalne pobudzenie, napięcie i energia. Jak to odczucie może być zinterpretowane? Otóż dwojako – być może jako pobudzenie seksualne bądź strach. Wszystko zależy od tego, co myśli o sobie i o świecie mężczyzna, co jest dla niego w tej chwili bardziej istotne i wreszcie jak ocenia swoje siły. Emocje zostaną odpowiednio nazwane w zależności od naszej ich interpretacji. Jest to tzw. dwuczynnikowa teoria emocji, w której nacisk kładziony jest przede wszystkim na interpretacje sygnałów z ciała, na podstawie danych z otoczenia i własnych predyspozycji.

Podobnie, jednak nie tak jaskrawo odczuwamy emocje na co dzień. Zawsze ich początek odczuwania znajduje się w organizmie, dane do ich odczytania w środowisku i naszym nastawieniu. Interpretacja to  wisienka na torcie. Często ludzie mylą właśnie strach z pożądaniem, napięciem seksualnym, ale nie tylko. Zdarza się również, że podniesiony poziom adrenaliny, o którym nie wiemy płata nam figla i postrzegamy świat inaczej. Wystarczy chociażby kawa, która powoduje, że nasz organizm działa na wyższych obrotach. Niektóre osoby po dużej ilości tego trunku odczuwają wyraźne kołatanie serca, czasem potliwość, lekkie napięcie. Może to prowadzić do lęku – o zdrowie, kondycje serca albo uczucia euforii. Wszystko zależy od tego, jakie mamy predyspozycje i jak skorzy jesteśmy do odczuwania lęku. Gdy po kilku kawach spotkamy groźnie wyglądającego człowieka strach może być dla nas wytłumaczeniem tego, co odczuwamy. Możemy zapomnieć, że jesteśmy nafaszerowani kofeiną, a skupić się tylko na dołączeniu naszej interpretacji do zastanego już stanu naszego organizmu.

 

W związku z tym, że podejrzewano, iż pobudzenie seksualne bywa mylone ze strachem grupa naukowców postanowiła sprawdzić, jak faktycznie to działa w warunkach kontrolowanych. Grupę mężczyzn poproszono, by przeszli przez chybotliwy most linowy zawieszony nad przepaścią do kobiety. Druga grupa mężczyzn przechodziła na spotkanie po stabilnym moście kamiennym. Okazało się, że badani z grupy pierwszej uznawali kobietę za bardziej atrakcyjną – był to wpływ  pobudzenia organizmu, który był interpretowany przez badanych jako podniecenie seksualne. Poza wnioskiem czysto naukowym warto zauważyć, że badania te podają nam również ciekawą wskazówkę na randkę. Otóż będziemy wydawać się bardziej atrakcyjni dla naszej drugiej polowy, gdy spędzimy wspólnie czas na rollercoasterze niż na ławce w parku.

Czasem stan naszego organizmu po prostu domaga się interpretacji. Przypuśćmy, że czujemy coś nieokreślonego, ale znacznie innego niż chwilę wcześniej. Często interpretacja jest automatyczna, pozbawiona refleksji i tego właśnie powinniśmy się wystrzegać. Zastanówmy się czym to coś jest, jakie są tego źródła fizjologiczne – forsujący marsz, ćwiczenia, kawa, alkohol i jak się ma nasza interpretacja wydarzeń poprzedzających to odczucie. Często sama rozmowa ze sobą przeprowadzona w myślach rozjaśni nam sytuacje.

Inna sprawa to fakt, że nie powinniśmy się poddawać naszym emocjom, zwłaszcza negatywnym., Nie starajmy się ich podsycać, rozwijać, jeśli sprawiają one, że źle się czujemy. Wtedy to krótkotrwale odczucie złości czy frustracji już nie będzie emocją ale nastrojem. A przecież nikt nie lubi mieć złego nastroju.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy