W rozwoju dziecka, w kształtowaniu się jego spojrzenia na świat i emocjonalności kluczową rolę odgrywają nie geny, ale szereg czynników społecznych. Naukowcy są dzisiaj zgodni, że oprócz relacji z rodzicami i rówieśnikami, faktu posiadania lub nieposiadania rodzeństwa czy też samego miejsca zamieszkania ogromny wpływ na charakter i zachowanie człowieka mają także nasi czworonożni przyjaciele.

Pozytywnych efektów różnych form zooterapii nie sposób zakwestionować. Edukacja czy rehabilitacja z udziałem zwierząt znacznie podnosi jakość życia człowieka. Ale nie tylko zajęcia terapeutyczne przynoszą wiele dobrego.

 
Zdaniem psychologów emocjonalność oraz osobowość człowieka kształtują się w okresie wczesnego dzieciństwa. Czas od drugiego roku życia ma decydujący wpływ na przyszłość i właśnie wtedy rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na to, jakich wrażeń, bodźców i doświadczeń dostarczają swoim dzieciom. To w związku z tym doskonały moment na pojawienie się czworonoga w domu.

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka

Prawie dekadę temu amerykańscy badacze ogłosili, że dzieci pozytywnie nastawione do zwierząt i te, które mają w domu czworonoga, wykazują zdecydowanie wyższy poziom empatii (im silniejsze było ich przywiązanie, tym większy był poziom empatii). Badaniu poddani byli głównie właściciele psów i kotów, jednak naukowcy zwrócili uwagę, że osoby obcujące z końmi czy ptakami także wykazują większą empatię.

Recepta na stres i kiepski nastrój

Już na początku ubiegłego wieku naukowiec Fowler Bucke przeanalizował wypracowania 1200 dzieci dotyczące ich doświadczeń z psami. To właśnie on zauważył, że posiadanie czworonoga pomaga dziecku w radzeniu sobie z przeciwnościami losu – kiedy jest smutne, samotne, kiedy cierpi. Inni badacze uzupełnili potem jego tezę i dowiedli, że opiekując się zwierzęciem w dzieciństwie, objawiamy w dorosłym życiu znacznie większą tolerancję, cierpliwość i opanowanie. Nie mamy także problemów z akceptacją samych siebie.
Ponadto zwierzęta okazują się być doskonałym lekarstwem na dziecięcy stres. – Silna więź ze zwierzęciem pomaga dzieciom radzić sobie ze stresem związanym z częstymi zmianami miejsca zamieszkania, wynikającymi np. ze specyfiki pracy rodziców – referuje dr Megan Mueller z Tufts University w USA. W jej badaniach wzięło udział 300 dzieci z rodzin wojskowych. Te, które były odpowiedzialne za jakieś zwierzaki, wykształciły znacznie lepsze strategie radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Były także bardziej komunikatywne, pewne siebie i opiekuńcze.

Większa samodzielność

Inne badania, tym razem przeprowadzone w Polsce przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego (w roku 1994), dowodzą z kolei, że dzieci wychowujące się wraz ze zwierzętami są zdecydowanie bardziej pomocne i samodzielne. Polscy naukowcy potwierdzili również wcześniej dowiedzioną zależność między obecnością zwierzaka w domu a wzrostem poziomu empatii.
Oczywiście zwierzę w domu wymaga pełnego zaangażowania osób dorosłych w jego wychowanie, zajmowanie się nim nie może spadać na barki dzieci. Kontakt z psem czy kotem nie może być też dla pociechy przykrą koniecznością.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy