Nie ma kultur wyższych i niższych, są jedynie kultury odmienne – podkreślają antropolodzy. W każdym kręgu kulturowym funkcjonują ściśle określone kodeksy zachowań, które przybyłym z zewnątrz początkowo wydają się nienaturalne i absurdalne. Wystąpienia szeregu szoków kulturowych i wielu niezręcznych sytuacji można się jednak skutecznie ustrzec. Pogłębiając swoją wiedzę o zasadach funkcjonowania danej społeczności, łatwiej będzie nam zrozumieć i zaakceptować wszelkie „inności”. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem w inne części świata!

Socjolodzy P.L. Berger i H. Kellner piszą, że dokonując aktu interpretacji poszczególnych zjawisk, korzystamy z pewnego myślowego konstruktu określanego jako „mapa poznawcza”. W każdej nowej, zaskakującej nas sytuacji zmuszeni jesteśmy poszerzać ją o nowe znaczenia tak, aby właściwie zinterpretować nieznany nam dotąd obszar rzeczywistości. Choć teoria może brzmieć zawile, mechanizmu tego w mniejszym lub większym stopniu doświadczamy niemal za każdym razem, gdy coś nas dezorientuje lub wprawia w zakłopotanie. Znajdując się w samym centrum innego kręgu kulturowego, staje się on szczególnie istotny.

Pogłębiając swoją wiedzę, zamieniając stereotypy na fakty, jesteśmy w stanie zdecydowanie więcej zaakceptować, a przez to tworzyć zdecydowanie bardziej pozytywny obraz siebie. Bo inne nie musi przecież oznaczać dziwne, a tym bardziej gorsze.

Lista norm i reguł obowiązujących w poszczególnych częściach świata mogłaby się ciągnąć w nieskończoność, przedstawiamy jednak te najbardziej interesujące.

Japonia

1. Przed wejściem do pociągu i metra należy ustawić się w kolejce. Dziki tłum wpadających na siebie ludzi to zjawisko zupełnie niespotykane.
2. Niektóre pociągi zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet (oznaczone są specjalnym znakiem). To reakcja władz na problem molestowania seksualnego w tłumie.
3. W miejscu publicznym nie wypada okazywać sobie jakichkolwiek czułości. Objęcia, pocałunki, a nawet trzymanie się za rękę są w bardzo złym tonie.
4. Mówiąc kasjerce „dziękuję”, można wprawić ją w zakłopotanie. Nie wypada tego robić, bo to ona dziękuje, że zrobiło się zakupy w tym, a nie innym sklepie.
5. Wchodząc do łazienki należy zmienić obuwie na specjalnie do tego przeznaczone. Z kolei do przymierzalni oraz świątyń wchodzi się na boso.
6. Chcąc zostawić kelnerowi napiwek, należy włożyć go do koperty lub serwetki. Najlepiej jednak w ogóle tego nie robić.
7. Zakazane jest publiczne wydmuchiwanie nosa i kilkukrotne korzystanie z tej samej chusteczki.

Indie

1. Targowanie się ze sprzedawcą to powszechna praktyka, mówi się nawet o „tradycji targu” w Indiach.
2. Należy powstrzymywać się od zakładania skąpego i zbyt ekstrawaganckiego stroju. Zasada ta dotyczy także mężczyzn!
3. Trzymanie się za rękę i czułe całusy w miejscu publicznym są absolutnie zakazane.
4. Witamy się i jemy tylko prawą ręką – z lewej dłoni korzysta się tylko w toaletach.
5. Pijąc wodę, nie powinno się dotykać naczynia ustami.

Chiny

1. Targowanie się jest oznaką dobrego wychowania.
2. Punktualność to jedna z najbardziej pożądanych cech. Nawet kilkunastominutowe spóźnienie postrzega się jako zniewagę dla czekającego.
3. Przed wejściem do chińskiego domu albo świątyni należy zdjąć buty.
4. Głowa to święta część ciała. Należy uważać, by nie dotknąć cudzej.
5. Czerwony kolor pisma używany jest wyłącznie w korespondencji zawierającej skargi.

USA (Nowy York)

1. Dozwolone jest chodzenie topless po ulicach miasta (w celach innych, niż zarobkowe).
2. Opłata za wstęp do wielu muzeów jest dobrowolna. Nikt nie będzie zaskoczony, jeśli zapłacimy tylko symbolicznego dolara.
3. Woda do posiłków jest darmowa i na bieżąco dolewana.
4. O jakości restauracji czy baru świadczą przyznane im kategorie. Warto zaglądać do tych oznaczonych literą A – świeżość produktów i smak gwarantowane.
5. Chcąc uniknąć wściekłości mieszkańców, nie warto bez powodu zatrzymywać się na środku chodników, na schodach, czy przy wejściu do metra. Ulice Nowego Yorku to „autostrada pieszych”.
6. W restauracji zostawia się od 15-20 % napiwku. Napiwek nie jest oznaką uznania dla kelnerów, a ich podstawowym źródłem dochodu.

Kraje arabskie

1. W restauracjach nie sprzedaje się alkoholu.
2. Mężczyźni idący ze sobą „pod rękę” to z pewnością przyjaciele, a nie homoseksualiści. Entuzjastyczne powitanie mężczyzn z uściskami i pocałunkami włącznie, to jego naturalna forma.
3. Nie można wyrażać zainteresowania arabską kobietą. Za komplementowanie jej urody i pozornie niewinne zaczepki, grozi nawet policyjna interwencja.
4. Rozmowy w miejscach publicznych zazwyczaj toczą się pomiędzy mężczyznami. Kobiety przyjezdne również mogą być jawnie ignorowane. Jeśli arabska kobieta nie została przedstawiona przez męża, w ogóle nie należy się do niej zwracać.
5. Samotne przesiadywanie przyjezdnych kobiet w barach, restauracjach, kawiarniach, bardzo rzuca się w oczy. Należy tego unikać, gdyż arabskie kobiety mogą wzajemnie się odwiedzać tylko w domu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy