24 Lip

Życie na karuzeli, czyli nastolatek w domu

Nastolatek w domu to nie lada przygoda. Zmiany nastrojów, nerwowość, kwestionowanie autorytetów to tylko niektóre rzeczy pojawiające się w tym czasie na linii rodzic – dziecko. Nie jest łatwo przygotować się na dorastanie dzieci, które jeszcze kilka lat wcześniej były zapatrzone w swoich rodziców, raczej łagodne i przewidywalne.

Zmiany hormonalne w czasie dorastania powodują niemałe zamieszanie w organizmie młodych ludzi. Uruchamia się przysadka mózgowa oraz dojrzewa układ rozrodczy. Z dzieci zaczynają wykluwać się młodzi dorośli. Dziewczynki upodabniają się do kobiet, a chłopcy stają się męscy. Ten okres przyspieszonego rozwoju poza zmianami biologicznymi pociąga za sobą małą rewolucję w psychice nastolatka. Całkiem normalne jest to, że w tym czasie młodzi ludzi są bardziej wrażliwi, stają się intelektualnie coraz sprawniejsi i zmienni emocjonalnie. Najczęściej wahania nastrojów są powodem do konfliktów i braku zrozumienia, z jakim się spotykają w kontaktach z rodzicami. Nastolatek potrafi być wzburzony do granic możliwość, by za moment reagować smutkiem i melancholią.

Moment, w którym orientujemy się,że po domu nie biega nam już dziecko, a nastolatek jest chwilą, w której należy zrewidować swoją z nim relacje. Rodzice powinni wtedy rozluźnić kontrolę nad młodym człowiekiem, dać mu pole do sprawdzania się w samodzielności, nie tylko dlatego, że takie są jego aktualne pragnienia, ale by mógł dojrzeć do autonomicznych decyzji, które będzie musiał podejmować już za kilka lat. Jest to także czas, w którym bardzo burzliwie kształtuje się „ja” naszego dziecka. Okres poszukiwań wartości i zasad właśnie się zaczął i nic go nie zatrzyma. Warto pamiętać również, że pomimo pociągu do wolności nastolatek bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stałości w domu rodzinnym. Nadal chce, nawet jeśli nie komunikuje tego wprost, by zwracać na niego uwagę i poświęcać mu czas.

Dla rodziców to okres, w którym muszą uelastycznić swoje metody wychowawcze, dać poznawać świat dorastającemu dziecku, przygotować je do separacji z domem rodzinnym, ale z drugiej strony wyrażać swoje zaciekawienie jego życiem, przeżywanymi emocjami i zainteresowaniami. Świat nastolatka to jak patrzenie w kalejdoskop, ten brak stałości może być trudny do zaakceptowania przez rodziców, ale z drugiej strony jeśli spojrzą na to z drugiej strony to zmiany nastrojów dla młodego człowieka też nie są źródłem komfortu.

Jest to również czas, w którym młody człowiek rewiduje wartości przekazywane mu przez rodzinną „radę starszych”. Zastanawia się nad zasadami i regułami panującymi w domu i stara się je renegocjować. Co ciekawe amerykańscy naukowcy z University of Virginia przeprowadzili badania nad nastolatkami, którzy wchodzili często w dyskusje z rodzicami (najczęściej dotyczyły one właśnie norm zachowania). Wyniki pokazały, że ci który mieli możliwość otwartej rozmowy, przedstawienia swojej argumentacji i bycia wysłuchanym rzadziej ulegali później wpływowi grupy rówieśniczej, a przede wszystkim namowom do użytkowania substancji zakazanych. Tak więc nie załamuj rąk nad domowym dyskutantem, ale pozwól mu nabywać zdrową autonomię i umiejętność argumentacji.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy