Pamiętacie film „Był sobie chłopiec?”. Jego bohater żył dzięki tantiemom otrzymywanym za jeden świąteczny przebój muzyczny stworzony przez swojego ojca. Nigdy nie brakowało mu pieniędzy. Żył z dnia na dzień. Swój czas dzielił między sport, oglądanie filmów i inne przyjemności. Zdawałoby się, że to życie idealne. A jednak...

Główny bohater Will w filmie próbował znaleźć dla siebie partnerkę w grupie wsparcia dla samotnych rodziców. Jego dziecko to oczywiście wytwór wyobraźni, ale jednocześnie jedyny temat rozmów z piękną Susie, którą poznał na spotkaniu. Gdy ta wypytuje go o zainteresowania, hobby, pasje, on nie umie odpowiedzieć. Jego składające się z jednostek czasu życie jest po prostu puste. W filmie, dzięki napotkanemu chłopcu przechodzi przemianę, jednak nie każdy będzie miał okazję ujrzeć na swym progu dziwnego chłopca z problemami, który odmieni nasze życie. Większość sama będzie musiała znaleźć sens i cel życia. Jak również coś, co będzie nas odpowiednio napędzać. Tym czymś zwykle jest pasja.

Przyjemność, jaka wiąże się z realizowaniem swojego hobby, związany z tym relaks, a także rozwój sprawiają, że człowiek może żyć pełnią życia. I to niezależnie od tego, co się robi. Może to być gra na jakimś instrumencie, ulubiony sport, rozwijanie wiedzy z wybranej dyscypliny, gotowanie, taniec, śpiew, uprawianie ogródka, kolekcjonerstwo albo jeszcze inne wymyślne pasje. Najważniejsze, aby naprawdę się w nie angażować, znać się na nich, czerpać z nich radość. Człowiek posiadający pasję nigdy się nie nudzi, wciąż czegoś się uczy, rozwija się, czuje się szczęśliwszy. Krótko mówiąc posiadanie pasji to sposób na to, aby zachować psychiczną równowagę, ale także zyskać w oczach innych ludzi. Dzięki niej bowiem jesteśmy postrzegani jako bardziej interesujący towarzysz rozmowy, a także partner. Często rozwijana pasja może przemienić się z czasem w pracę zarobkową. Czyż nie przyjemnie byłoby wykonywać pracę swoich marzeń?

Brzmi pięknie, jednak w bardzo wielu przypadkach na teorii się kończy. Bowiem zmęczeni, zniechęceni, często nieświadomi nie potrafimy odnaleźć tej iskierki, która roznieci w nas wielką pasję. Łatwiej jest wrócić ze szkoły czy pracy i usiąść przed telewizorem albo przejrzeć tablicę na Facebooku. Ale taki sposób spędzania czasu może sprawić, że kiedyś załamiemy się, popadniemy w depresję, stwierdzimy, że życie nie ma sensu, że jest nudne i puste.

Dlatego właśnie najważniejsza rada, którą można udzielić komuś kto pragnie odnaleźć swoją pasję brzmi: odkrywaj i próbuj! Nigdy nie odnajdziesz fascynującego zajęcia jeśli nie otworzysz się na możliwości, jakie oferuje świat. Zacznij wychodzić z domu i poznawać. Gdy coś wyda Ci się interesujące spróbuj tego. Za jakiś czas będziesz mógł ocenić, czy sprawia Ci to radość i przyjemność. Jeśli nie, szukaj dalej. Czasem przypadek, zbieg okoliczności, nowo poznana osoba może sprawić, że odnajdziemy upragnione hobby.

Za szukanie pasji można się zabrać również bardziej systematycznie. Poprzez zadawanie sobie pytań, przed pustą kartką, trzymając długopis w ręku. Zapisuj swoje odpowiedzi. Zastanów się, jakie masz talenty. Co umiesz robić naprawdę dobrze. Spróbuj odnaleźć zajęcia, które odpowiadają Twoim umiejętnościom. Przypomnij sobie, o czym marzyłeś w dzieciństwie i zastanów się, jak dziś możesz realizować te marzenia? Spróbuj też wyobrazić sobie, że dostajesz spadek po cioci z Ameryki albo wygrywasz w totka ogromną sumę pieniędzy, taką, która wystarczy Ci do końca życia. Gdybyś musiałbyś już pracować, czym wypełniłbyś swoje życie? Zestaw wszystkie rozwiązania i zacznij testować.

Nie zniechęcaj się, jeśli pierwszy wybór okaże się nietrafiony. On może być zaczątkiem nowej przygody, dzięki której nareszcie zaczniesz żyć z pasją.

Do dzieła!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy