Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważne schorzenie, którego rozpoznanie wymaga precyzyjnej diagnostyki. Składa się na nią szereg specjalistycznych badań, pozwalających ocenić funkcjonowanie układu oddechowego i wykluczyć inne potencjalne przyczyny objawów zgłaszanych przez pacjenta. Na czym dokładnie polega diagnostyka POChP, to już wyjaśniamy w naszym artykule.
_________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
_________________________
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba ogólnoustrojowa, która charakteryzuje się stałą obecnością objawów takich jak m.in. przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny (wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze), duszność czy obniżona tolerancja wysiłku.
Specyfiką choroby jest to, że prowadzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, co ma związek ze stanem zapalnym w oskrzelach, zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych, będącymi konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe: gazy, pyły i dym tytoniowy.
POChP częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Chorują głównie osoby starsze, natomiast w grupie ryzyka znajdują się wszystkie osoby po 40. roku życia, które używają wyrobów tytoniowych lub są narażone na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza (m.in. bierne palenie, smog czy zanieczyszczenie występujące w miejscu pracy).
Źródłem rzetelnych informacji na temat POChP, w tym metod leczenia i profilaktyki choroby, jest strona internetowa oddychajmy.pl.
Jeśli masz wymienione wyżej objawy (nie muszą występować jednocześnie), a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka choroby, to warto jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu Cię na specjalistyczną diagnostykę POChP. Na czym ona polega?
Spirometria to podstawowe badanie wykorzystywane w ramach diagnostyki POChP. W trakcie badania pacjent wykonuje serię kontrolowanych wdechów i wydechów przez ustnik urządzenia pomiarowego. Ma to na celu ocenę dwóch kluczowych parametrów, czyli:
Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym, , natomiast czasem męczącym, szczególnie dla osób mających nasilone objawy POChP. Poprawne przeprowadzenie badania wymaga aktywnej współpracy pacjenta oraz zaangażowania personelu medycznego.
W celu jednoznacznego potwierdzenia lub wykluczenia POChP, pacjent może zostać poddany szeregowi innych, specjalistycznych badań, wśród nich:
Tak długa lista badań, jakim może zostać poddana osoba z podejrzeniem POChP, wynika z faktu, iż objawy tej choroby częściowo mogą być tożsame z innymi schorzeniami układu oddechowego i krążenia, takimi jak astma, niewydolność serca, zakażenie dróg oddechowych (np. gruźlica) czy rozstrzenie oskrzeli i nowotwory płuc.
W przypadku zdiagnozowania POChP choremu zostanie zaproponowana odpowiednio dobrana terapia. Jest to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast poddająca się zarówno profilaktyce, jak i leczeniu. Ma to na celu przede wszystkim złagodzenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na zachowanie samodzielności, uniknięcie inwalidztwa oraz utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.
_________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
_________________________